واکنش‌ بازارهای جهانی به درگیری اوکراین و روسیه | حکیم

درگیری بین روسیه و اکراین

بازارهای جهانی امروز در واکنش به درگیری روسیه و اوکراین صعودی شدند. قیمت بیت‌کوین کاهش یافت.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، شب گذشته رسما «استقلال» جدایی‌طلبان در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. او همچنین پس از یک سخنرانی و اعلام این موضوع، در فرمانی، به ارتش روسیه دستور داد تا «عملیات حفظ صلح» در این مناطق را برعهده بگیرد. به این ترتیب روسیه نخستین کشوری است که استقلال دو جمهوری خودخوانده در شرق اوکراین را به رسیمت می‌شناسد. واکنش بازارهای جهانی به این تحولات چه بود؟

قیمت اونس جهانی، امروز افزایشی بوده. تا لحظه تنظیم این گزارش، قیمت طلا در بازارهای جهانی، با حدود هفت درصد افزایش به ۱۹۰۸ دلار رسیده است.

همچنین به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت نفت نیز افزایشی است. اکنون هر بشکه نفت برنت به قمیت ۹۴٫۱۷ دلار معامله می‌شود.

در مقابل قیمت بیت‌کوین کاهش داشته و به ۳۶۷۲۱ دلار رسیده است.

روسیه و اوکراین یک نمایش در سطح جهانی!

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز دوشنبه رسما «استقلال» جدایی‌طلبان در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت و با آنها «توافقنامه دوستی و کمک متقابل» امضا کرد.

او در یک پیام تلویزیونی گفت که دولت اوکراین «حقوق مردم شرق را که می‌خواهند به زبان خود صحبت کنند و فرهنگ خود را داشته باشند» نادیده گرفته است. وی دولت اوکراین را برخاسته از «کودتای ۲۰۱۴» دانست.

این اقدام پوتین واکنش‌های متعددی را در غرب برانگیخت. بسیاری از رهبران کشورها و سازمان‌های بین‌المللی آن‌ را محکوم کردند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی گفت که ایالات متحده خود را «متعهد به حفظ تمامیت ارضی اوکراین» می‌داند.

رهبران آلمان، فرانسه و آمریکا در یک گفتگوی تلفنی ضمن محکوم کردن تصمیم ولادیمیر پوتین اعلام کردند که این اقدام «بدون پاسخ» نمی‌ماند.

به‌گفته سخنگوی دولت آلمان رهبران سه کشور «متفق‌القول بر این باورند که اقدام یک‌جانبه روسیه نقض آشکار پیمان مینسک» است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت: باید «به‌سرعت و با شدت» به روسیه واکنش نشان داد.

وی همچنین با اشاره به پیمان مینسک گفت که این اقدام روسیه نشان می‌دهد تا چه حد این کشور در قبال دیپلماسی «رفتار متناقضی در گفتار و رفتار دارد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین تصمیم مسکو را «نقض آشکار تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین» خواند.

نخستین واکنش بازارهای جهانی به این تحولات، افزایش قیمت اونس و نفت و کاهش قیمت بیت‌کوین بوده است.

فهرست